Hírek
2022. Augusztus 22. 18:05, hétfő |
Életmód
Forrás: mti/illusztráció: pixabay
Amerikai támogatással magyar fejlesztésű gyógyszert vizsgál az ELKH

Az amerikai Egészségügyi Kutatási Tanács is támogatja az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) kutatóit a skizofrénia, a bipoláris betegség és a depresszió kezelésében alkalmazott magyar fejlesztésű gyógyszer,
a cariprazine hatásmechanizmusának vizsgálatában.
Katona István, az ELKH Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (KOKI) tudományos tanácsadója, az Indianai Egyetem professzora és Keserű György Miklós, az ELKH Természettudományi Kutatóközpont (TTK) kutatóprofesszora két évre szóló, 413 ezer dollár (mintegy 168 millió forint) összegű támogatást nyert az Egyesült Államok Egészségügyi Kutatási Tanácsának (National Institutes of Health, NIH) Kábítószerkutatási Intézetétől (National Institute on Drug Abuse, NIDA) a cariprazine hatásmechanizmusának vizsgálatára, valamint a kóros idegrendszeri folyamatokkal összefüggő molekuláris változások tanulmányozására szolgáló eszközök fejlesztését célzó módszertani és neurobiológiai kutatásokra - közölte az ELKH hétfőn az MTI-vel.
A cariprazine hatásmechanizmusának vizsgálata új utakat nyithat a pszichiátriai betegségek neurobiológiai alapjainak kutatásában - olvasható a közleményben.
Mint írták, a KOKI és a TTK kutatói által kidolgozott PharmacoSTORM eljárással nanométeres pontossággal lehet farmakológiai méréseket végezni receptorokon, ioncsatornákon és enzimeken. Katona István és Keserű György Miklós e technológia segítségével a közelmúltban a magyar fejlesztésű cariprazine működését kezdte vizsgálni. Első eredményeiket a Nature Communications folyóirat közölte 2021-ben.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 25. 07:44, péntek | Életmód
Ma még napos, szombattól egyre felhősebb, esősebb idő várható
Pénteken és szombaton napközben még meleg időre és sok napsütésre, szombat éjszakától azonban egyre többfelé esőre, záporra és zivatarra, valamint lehűlésre számíthatunk a hétvégén
2025. Július 24. 07:31, csütörtök | Életmód
Országos szinten folytatódik a városi erdők fejlesztése
2025. Július 23. 07:31, szerda | Életmód
A fővárosban az átlagos albérleti díjak elérhetik a 280 ezer forintot is
2025. Július 22. 07:33, kedd | Életmód
Figyelem, leveskockát hívtak vissza a forgalomból
Több magyarországi vállalkozáshoz is eljutott az a vietnámi leveskocka, amit nem jelölt szójaallergén-tartalom miatt vissza kellett hívni a forgalomból