Hírek
2022. Május 28. 08:03, szombat |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Áprilisban stabilizálódtak a földgázárak

Az orosz-ukrán konfliktus, valamint a háború következményeként hozott szankciós intézkedések hatására kiugró márciusi árak után áprilisban alacsonyabb áringadozások mellett
100 euró/megawattóra (MWh) közelében stabilizálódtak az árak a másnapi földgáz piacokon - közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) csütörtökön az MTI-vel.
A MEKH áprilisi földgázpiaci elemzése szerint az orosz gáztól való függetlenedés elhúzódó gázpiaci szűkösséget okozhat az európai piacokon, amelynek eredményeként a hosszabb távú árak tovább emelkedtek. Legnagyobb mértékben a 2024-es termék ára nőtt.
Hozzátették, április 28-tól a hónap végéig leállt a szállítás a Jamal-vezetéken, a Török Áramlaton és Ukrajna felől is jelentősen csökkent a forgalom, ugyanakkor az Északi Áramlaton továbbra is stabil mennyiség érkezett. Az orosz szállítások csökkenése ellenére Európa ugyanannyi gázt importált áprilisban, mint egy évvel korábban. A csökkenő orosz forrásokat a norvég vezetékes import kisebb, az LNG-import jelentősebb emelkedése pótolta.
Az áprilisi magyarországi földgázfelhasználás a tavalyi értékhez képest 12 százalékkal volt alacsonyabb. Az időjárás hatását kiszűrve is 8 százalékos volt a csökkenés, amit részben a magas árak okozhattak, de jelentős szerepe volt a gáztüzelésű erőművek karbantartásának is. Magyarország áprilisi földgázszükségletének 89 százalékát fedezték importforrások, 11 százalékát biztosította a hazai termelés.
Arra is kitértek, hogy áprilisban megkezdődött a betárolási időszak. Mivel tavaly áprilissal összevetve 14 százalékkal kevesebb kereskedelmi forrás állt rendelkezésre, a betárolás üteme némileg elmaradt az előző évitől. Elsősorban a csökkenő mértékű kiszállítás eredményeként azonban az előző hónaphoz képest bővült a rendelkezésre álló források nagysága. A tárolók így 14 terawattóra (TWh) körüli készletszinttel zárták a betárolási időszak első hónapját, ami 20 százalékos töltöttségi szintnek felelt meg - olvasható a hivatal közleményében.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 08. 09:10, vasárnap | Belföld
Nemzetgazdasági Miniszter: A magyar üzemanyagárak kedvezőbbek a környező országokénál
A magyar üzemanyagárak továbbra is kedvezőbben alakulnak a szomszédos országokhoz képest - hangsúlyozza a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében.
2025. Június 08. 09:09, vasárnap | Belföld
A viharjelzés követésére hívja fel a figyelmet a Balatonnál vasárnap a meteorológia
2025. Június 08. 09:08, vasárnap | Belföld
Lázár János: teljes összegű kártérítést fizet a MÁV-csoport a balatoni vonal szombati károsultjainak
2025. Június 08. 09:07, vasárnap | Belföld
Meteorológia: vasárnap hőségzáró hidegfront érkezik erős, viharos széllel
Az idei első hőhullámnak lassan vége, a vasárnap érkező markáns hőségzáró front a felfrissülés mellett erős, viharos szelet és zivatarokat is hoz - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán szombaton.