Városlista
2025. július 26, szombat - Anna, Anikó

Hírek

2017. November 07. 17:02, kedd | Életmód
Forrás: mti

Egyre több nőt érint a cukorbetegség

Egyre több nőt érint a cukorbetegség

Magyarországon 772 ezren szenvednek cukorbetegségben, és az adatok szerint a betegek több mint a fele nő

- mondta Kempler Péter, a Magyar Diabetes Társaság elnöke a diabétesz világnapja alkalmából tartott sajtótájékoztatón kedden Budapesten.

A Semmelweis Egyetem I. sz. Belgyógyászati Klinikájának egyetemi tanára kiemelte, hogy a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő nők csaknem tízszer nagyobb valószínűséggel lesznek koszorúérbetegek, mint a nem érintettek.

Kempler Péter felhívta a figyelmet arra is, hogy hétből egy nő terhességi diabétesszel küzd és ezt az állapotot komolyan kell venni; e nők mintegy felénél alakul ki a későbbiekben a 2-es típusú cukorbetegség.

Hosszúfalusi Nóra, az SE III. sz. Belgyógyászati Klinika egyetemi docense, diabetológus azt hangsúlyozta, hogy a várandósság alatt kialakult cukorbetegség esetén életmódváltásra van szükség, vagy ha ezzel nem rendeződik a betegség, inzulinterápiát alkalmaznak.

Hozzátette, hogy az esetek többségében a terhességi cukorbetegség a szülés után elmúlik, de mind az anya, mind a gyermek veszélyeztetett a túlsúly, a szívbetegség és a későbbi cukorbetegség kialakulása szempontjából.

A szakember elmondta, azoknak a nőknek az állapotát, akiket várandósság alatti cukorbetegséggel kezeltek, a szülés után is követni kell, az első ilyen mérést a hathetes kontrollnál végzik el. Hozzátette: a gyermeket is figyelni kell, hiszen az ő esetében is fennáll a kockázat a betegség kialakulására.

Beneda Attila család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkár a megelőzés és a tudatos életmód fontosságát hangsúlyozva azt mondta, a fertőző betegségek leküzdése után a 21. század legnagyobb kihívása a krónikus betegségek elleni küzdelem lesz. A különböző népegészségügyi akciókkal, valamint a társadalom, a szakma és a kormányzat összefogásával kell szemléletváltást elérni - tette hozzá.

Világszerte mintegy 415 millió cukorbeteg él, számuk 2040-re el fogja érni a 642 milliót. Magyarországon 2014-ben 772 ezren voltak olyanok, akik valamilyen vércukorcsökkentő készítményt váltottak ki, de a betegek száma ennél jóval magasabb lehet.

A diabétesz világnapjához kapcsolódóan a hétvégén számos programmal várják az érdeklődőket. Az Egy Csepp Alapítvány vasárnap a Millenárison rendezi meg ingyenes családi egészségnapját, ennek keretében az ingyenes szűrések mellett szórakoztató programokat és beszélgetéseket is tartanak. A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége a világnap alkalmából készítette el a Lépésről lépésre - tudnivalók a cukorbetegségről című kiadványát. A szövetség szombaton Budapesten, a Lurdy házban és számos vidéki helyszínen tart vércukorszintmérést.

A diabétesz világnapját november 14-én, az inzulin felfedezője, Frederick Grant Banting Nobel-díjas kanadai orvos születésnapján tartják.

Címkék: cukor, cukorbeteg

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 25. 07:44, péntek | Életmód

Ma még napos, szombattól egyre felhősebb, esősebb idő várható

Pénteken és szombaton napközben még meleg időre és sok napsütésre, szombat éjszakától azonban egyre többfelé esőre, záporra és zivatarra, valamint lehűlésre számíthatunk a hétvégén

2025. Július 24. 07:31, csütörtök | Életmód

Országos szinten folytatódik a városi erdők fejlesztése

2025. Július 22. 07:33, kedd | Életmód

Figyelem, leveskockát hívtak vissza a forgalomból

Több magyarországi vállalkozáshoz is eljutott az a vietnámi leveskocka, amit nem jelölt szójaallergén-tartalom miatt vissza kellett hívni a forgalomból