Városlista
2025. szeptember 9, kedd - Ádám

Hírek

2011. November 16. 14:14, szerda | Külföld
Forrás: mno.hu/MTI

Jó lenne ha csatlakozna, de nem akarnak újabb problémákat

Jó lenne ha csatlakozna, de nem akarnak újabb problémákat

Az Európai Unió ajtaja nyitva áll, és Horvátország felvételét követően kívánatos lenne, ha Szerbia válna a következő tagjelöltté.

Mindamellett Brüsszelnek az az óhaja, hogy ne terheljék az uniót újabb problémákkal. Pristinának és Belgrádnak rendeznie kell kapcsolatait – nyilatkozta kedden az egyik belgrádi TV-nek Vincente Deger, az EU belgrádi képviseletének vezetője.

„Az EU nem jelölte meg feltételként, hogy Belgrádnak el kell ismernie Pristinát” – mondta Deger. Hozzátette: „Amire viszont szükség van, az a jószomszédi kapcsolatok kiépítése, az emberek és az áruk szabad áramlásának a biztosítása, és lépésről lépésre meg kell teremteni a kölcsönös bizalmat a partnerek között, aminek az egyetlen módja a párbeszéd”.

Vincente Deger szerint az elkövetkező hetek forgatókönyve a következőképpen néz ki: az uniós országok külügyminiszterei Stefan Füle bővítési biztossal december 5-én megvitatják, hogy Szerbia és Montenegró milyen eredményeket ért el a reformok megvalósításában és az uniós felzárkózással kapcsolatos feltételek teljesítése terén.

Minderről tájékoztatni fogják az uniós országok állam- és kormányfőit, akik december 9-én ülnek tárgyalóasztalhoz. Az egyik napirendi pont lesz az EU-nak az a javaslata, hogy Szerbiának adják meg a tagjelölti státust és feltételesen jelöljék ki a csatlakozási tárgyalások megkezdésének időpontját is. Deger szerint Szerbia esetében figyelembe fogják venni, hogy Belgrád milyen eredményeket ért el a reformok terén és a regionális együttműködésben, milyen a helyzet Koszovóban, és mi a helyzet a Belgrád és Pristina közötti párbeszéddel.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 09. 07:30, kedd | Külföld

Megbukott a francia kormány a bizalmi szavazáson

Megbukott Francois Bayrou francia miniszterelnök kormánya a hétfői bizalmi szavazáson.

2025. Szeptember 07. 08:46, vasárnap | Külföld

Az ukrán elnök Kijevet javasolta az ukrán-orosz csúcstalálkozó helyszínének

Visszautasította Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Vlagyimir Putyin orosz államfő felvetését, hogy Moszkvában tárgyaljon vele a háború lezárásáról, ehelyett azt javasolta, hogy ő látogasson el Kijevbe.

2025. Szeptember 06. 09:12, szombat | Külföld

Hadügyminisztérium néven működik a jövőben az Egyesült Államok védelmi minisztériuma, a Pentagon

Hadügyminisztérium (Department of War) néven működik a jövőben az Egyesült Államok védelmi minisztériuma, népszerű nevén Pentagon – a névváltásról pénteken írt alá rendeletet Donald Trump elnök.

2025. Szeptember 04. 07:47, csütörtök | Külföld

Hszi Csin-ping: az emberiségnek a béke vagy a háború között kell választania

Az emberiség ismét választás előtt áll: béke vagy háború, párbeszéd vagy konfrontáció, együttműködés vagy a másik rovására zajló küzdelem