Hírek
2012. Március 13. 14:09, kedd |
Külföld
Forrás: mno.hu / MTI
Áldozatonként 30 év börtön a tömeggyilkos katonának
6600 évi börtönbüntetésre ítéltek egy volt katonát Guatemalában, aki 1982-ben részt vett egy több mint 200 ember életét követelő tömegmészárlásban.
Pedro Pimentelt tavaly az Egyesült Államok adta ki Guatemalának, hogy gyilkosságért és emberiesség elleni bűncselekményért feleljen a bíróság előtt. Az 55 éves férfi az ötödik olyan egykori katona, akit az 1960-ban kirobbant guatemalai polgárháború idején történt Las Dos Erres-i vérfürdőért ítéltek el. A bíróság tavaly augusztusban döntött a másik négy vádlott ügyében.
A szóban forgó katonák 1982. december 7-én egy gerillák utáni hajtóvadászatban betörtek a Petén tartomány északi részén Las Dos Erres településre, ott megöltek 201 nőt, férfit és gyereket, majd a holttesteket egy kútba dobták. A többi vádlotthoz hasonlóan Pimentelre – aki a Kaibiles elitalakulat tagjaként teljesített szolgálatot – is minden egyes áldozat után 30 évi börtönt szabtak ki, valamint emberiesség elleni bűncselekményért még további 30 évi szabadságvesztéssel sújtották.
A bíróság előtt Pimentel tagadta, hogy részt vett volna a mészárlásban, állítása szerint 1982 novemberében elhagyta a térséget. Az 55 éves férfi ellen az egyik katonatársa vallott, akit szintén elítéltek.
Az 1960 és 1996 közötti guatemalai polgárháborúban mintegy negyedmillióan haltak meg vagy tűntek el. A belső konfliktus legvéresebb, 1982–83-as szakasza idején az országot irányító José Efraín Ríos Montt ellen januárban kezdődött büntetőper.
MTI / mno
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 25. 08:48, szombat | Külföld
Kína szélesebb körű gazdasági nyitást ígér a következő ötéves terv időszakában
Kína a következő, 2026 és 2030 közötti ötéves terv időszakában tovább kívánja bővíteni gazdasági nyitását, különösen a szolgáltatási szektorban.
2025. Október 25. 08:45, szombat | Külföld
Brit miniszterelnök: el kell távolítani a világpiacról az orosz olajat és földgázt
2025. Október 23. 08:37, csütörtök | Külföld
Trump: Töröltük a találkozót Putyinnal, nem érezzük helyénvalónak
Egyúttal hatalmas szankciós csomagot lengetett be az amerikai elnök.
2025. Október 22. 07:00, szerda | Külföld
Elmaradhat a budapesti békecsúcs
Donald Trump két napon belül ígért döntést a Vlagyimir Putyinnal tervezett találkozót illetően.
