Hírek
2016. Szeptember 15. 07:30, csütörtök |
Belföld
Forrás: mti - fotó: illusztráció
Lépfenés szarvasmarhák Békésben - megelőzésre hívja fel a figyelmet a Nébih

A kérődzők lépfene elleni megelőző vakcinázására hívja fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), miután szeptemberben két lépfene-gyanús szarvasmarha megbetegedés volt Békés megyében.
A hivatal szerdai közleménye szerint a beteg állatokat lépfene szempontjából magas kockázati besorolású legelőn legeltették. A két érintett csordában vágás az elmúlt időszakban nem történt, így jelenleg élelmiszerlánc-biztonsági kockázat nincs - szögezte le a Nébih.
A szeptember elején észlelt fertőzés feltételezett forrásának területét lezárták, az állatoknál megfigyelési zárlatot, forgalmi korlátozást, kötelező vakcinázást, illetve újabb megbetegedés esetén az érintett állatok kötelező gyógykezelését rendeltek el. A második esetet még vizsgálják, ha a betegséget a végső laboreredmények megerősítik, akkor ugyanezeket az intézkedéseket hajtják majd végre.
Kiemelték, hogy a lépfene járványkitörések elkerülése érdekében fontos a betegség által leginkább veszélyeztetett kérődzők (juh, kecske, szarvasmarha) megelőző vakcinázása, amihez állami támogatás is igénybe vehető.
A közlemény szerint 2014-ben 14 regisztrált, tavaly pedig 3 felderített lépfene járványkitörés volt.
A lépfene baktérium okozta állatbetegség, amely állatról emberre is terjedhet. A betegség állatról állatra közvetlenül általában nem terjed, az állatok legtöbbször legelés közben a takarmánnyal vagy a rossz minőségű vízzel veszik fel a baktérium rendkívül ellenálló, spórás formáját.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 26. 10:01, szombat | Belföld
A Meta beszünteti a politikai hirdetéseket az EU-ban az uniós szabályozás miatt
A többek között a Facebook és az Instagram platformokat üzemeltető META, pénteken bejelentette, hogy októbertől beszünteti a politikai, választási és társadalmi témájú hirdetéseket az Európai Unióban.
2025. Július 26. 09:58, szombat | Belföld
Visit Hungary: már több mint 10 millió turista érkezett az országba
Idén július 23-án lépte túl a vendégek száma a 10 milliót, már most Magyarország népességét meghaladó vendégforgalmat bonyolított a turisztikai szektor - közölte a Visit Hungary az MTI-vel pénteken.
2025. Július 26. 09:57, szombat | Belföld
Orbán Viktor: nemzetben gondolkodni azt jelenti, hogy nagyobb összefüggésben tekintjük a magyarság sorsát
Nemzetben gondolkodni azt jelenti, hogy nagyobb összefüggésben tekintjük a magyarság sorsát, semmint az akaratunk ellenére meghúzott államhatárokon belül élő magyarság szempontjai és érdekei
2025. Július 26. 09:51, szombat | Belföld
Kövér László: a keleti nyitás sikertörténete a kínai-magyar kapcsolatok alakulása
Magyarország számára a keleti nyitás politikájának sikertörténete a kínai-magyar kapcsolatok alakulása