Hírek
2021. Április 16. 13:52, péntek |
Külföld
Forrás: Starovic Tibor, az MTI tudósítója jelenti:
Megfelelőnek bizonyult a Szputnyik V a Szlovák Tudományos Akadémia tesztelésén
Megfelelőnek bizonyult a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) orvosbiológiai központjának összes tesztjén a Szputnyik V vakcina - jelentette be Igor Matovic szlovák kormányfőhelyettes Pozsonyban csütörtökön.
"A SAV orvosbiológiai központja által készített 14 tesztből a tizennegyedikben is jelesre vizsgázott (a vakcina)" - jelentette ki Matovic, akinek szavait a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség idézte. A pénzügyminiszteri posztot is betöltő kormányfőhelyettes kiemelte: amennyiben a szlovák állami gyógyszerfelügyelet (SÚKL) nem vonta volna kétségbe a vakcina reputációját, akkor azzal "akár már holnap" meg lehetett volna kezdeni az oltást.
Igor Matovic az orosz vakcinát célzó "tudatos károkozásnak" minősítette a SÚKL-nak azt a megállapítását, hogy "csak a név közös" a 40 különböző országba szállított orosz vakcinában.
"Emiatt, hogy a SÚKL főnöke egy ilyen durva hazugságot engedett ki a világba (.) emiatt lesz szükséges, hogy a vakcina tesztelésének eredményeit a magyarországi OMCL laboratóriumban is megerősítsék" - jelentette ki Matovic.
A csütörtökön hivatalos látogatáson Prágában tartózkodó Eduard Heger szlovák kormányfő cseh hivatali partnerével, Andrej Babissal közösen tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: Szlovákia már május elején elkezdhetné az oltást a Szputnyik V-vel, amennyiben azt a magyarországi laboratóriumi vizsgálatok megfelelőnek találják.
Igor Matovic a múlt héten Budapesten kért segítséget a Szputnyik V bevizsgálására, miután arról a SÚKL mind ez idáig nem adott ki végleges szakvéleményt. A szlovák kérésre reagálva Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter akkor azt mondta: Magyarország segít Szlovákiának az orosz oltóanyag bevizsgálásában.
Igor Matovic, aki az oltóanyag-beszerzés kapcsán Szlovákiában kialakult koalíciós válság következményeként két hete volt kénytelen távozni posztjáról, a múlt héten annak a véleményének adott hangot, hogy az orosz vakcina ellen valaki "piszkos játékot" folytat.
Egy nappal később a Szlovákiába érkezett orosz vakcinák ügye újabb fordulatot vett, ugyanis az Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RDIF) ismétlődő szerződésszegésre hivatkozva arra kérte a szlovák kormányt, hogy juttassa vissza a már leszállított vakcinákat.
Szlovákia korábban 2 millió darab orosz vakcinát rendelt, ebből eddig 200 ezer érkezett meg az országba, de felhasználásra mind ez idáig nem került.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 25. 08:48, szombat | Külföld
Kína szélesebb körű gazdasági nyitást ígér a következő ötéves terv időszakában
Kína a következő, 2026 és 2030 közötti ötéves terv időszakában tovább kívánja bővíteni gazdasági nyitását, különösen a szolgáltatási szektorban.
2025. Október 25. 08:45, szombat | Külföld
Brit miniszterelnök: el kell távolítani a világpiacról az orosz olajat és földgázt
2025. Október 23. 08:37, csütörtök | Külföld
Trump: Töröltük a találkozót Putyinnal, nem érezzük helyénvalónak
Egyúttal hatalmas szankciós csomagot lengetett be az amerikai elnök.
2025. Október 22. 07:00, szerda | Külföld
Elmaradhat a budapesti békecsúcs
Donald Trump két napon belül ígért döntést a Vlagyimir Putyinnal tervezett találkozót illetően.
