Hírek
2012. Április 24. 14:01, kedd |
Belföld
Forrás: OrientPress
Miért okoz fejfájást a fagyiba harapás?

Ki nem érezte már valaha, hogy amikor beleharap a hideg fagyiba, hirtelen megfájdul a feje?
Ez sajnos általános jelenség, azonban a szakembereknek eddig nem sikerült rájönniük, hogy mi okozza a hűsítő édesség utáni migrénes fejfájást - írja a The Times of India.
A migrénes betegek ugyanakkor gyakrabban tapasztalják a jelenséget, mint azok, akiknek nincs ilyen jellegű problémájuk. Az egyik lehetséges magyarázat az agyi véráramlás megváltozása, mégpedig azért, mert amikor valami hideg ér a szájpadláshoz, annak alacsony hőmérsékletére azok az idegek, amelyek a fejbe jutó véráramot szabályozzák, túlreagálnak.
A vizsgálatba 13 egészséges felnőttet toboroztak a kutatók. Megfigyelték az önkéntesek véráramlását az agyi artériákba, miután jéghideg vizet ittak, majd összehasonlították ugyanezt a folyamatot szoba-hőmérsékletű vízzel.
Az eredmények azt mutatták, hogy a jelenség kialakulásakor az elülső agyi artéria kitágult, és gyorsan elárasztotta az agyat vérrel, amikor a résztvevők fájdalmat éreztek. Amint ez a kitágulás kezdett beszűkülni, azzal arányosan csökkent a résztvevők fájdalma.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 08. 09:10, vasárnap | Belföld
Nemzetgazdasági Miniszter: A magyar üzemanyagárak kedvezőbbek a környező országokénál
A magyar üzemanyagárak továbbra is kedvezőbben alakulnak a szomszédos országokhoz képest - hangsúlyozza a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében.
2025. Június 08. 09:09, vasárnap | Belföld
A viharjelzés követésére hívja fel a figyelmet a Balatonnál vasárnap a meteorológia
2025. Június 08. 09:08, vasárnap | Belföld
Lázár János: teljes összegű kártérítést fizet a MÁV-csoport a balatoni vonal szombati károsultjainak
2025. Június 08. 09:07, vasárnap | Belföld
Meteorológia: vasárnap hőségzáró hidegfront érkezik erős, viharos széllel
Az idei első hőhullámnak lassan vége, a vasárnap érkező markáns hőségzáró front a felfrissülés mellett erős, viharos szelet és zivatarokat is hoz - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán szombaton.