Hírek
2011. December 12. 13:17, hétfő |
Külföld
Forrás: mno.hu/MTI
„Szerbia jövője csakis az Európai Unióban lehet”

Szerbia jövője csakis az Európai Unióban lehet, és csak az EU keretein belül oldható meg a koszovói kérdés.
Jelentette ki Borisz Tadics szerb államfő, a Szerb Demokrata Párt elnöke a politikai tömörülés vezető testülete előtt elhangzott vasárnapi beszédében.
Majdnem egyórás előadásában hangsúlyozta, hogy Szerbia egyetlenegy ok miatt nem kapta meg az uniós csatlakozáshoz szükséges tagjelölti státuszt: még mindig nem találtak megoldást arra, hogy Koszovó hogyan képviseltethetné magát a nemzetközi értekezleteken.
Az Európai Unió állam- és kormányfőinek tanácsa pénteken úgy határozott, hogy legközelebb február 12-én értékelik, milyen haladást sikerült elérnie Belgrádnak a Pristinával folytatott tárgyalásokon, s milyen mértékben valósultak meg az eddigi megállapodások. Szerbia tagjelölti státuszáról a végleges döntést márciusban hozzák meg.
Szerbia „rendelkezik megoldási javaslattal a koszovói problémát illetően: ez pedig két – a szerb és az albán – realitásnak a tekintetbe vétele Koszovóban” – fogalmazott Tadics. Szerinte nem ördögtől való dolog egyszerre ragaszkodni az Európai Unióhoz és Koszovóhoz: a Koszovóról való lemondás naiv politizálás, az EU-tól való eltávolodás pedig veszélyes dolog lenne – mondta Tadics.
Szerbia tagjelölti státuszának elhalasztása egyebek között azt eredményezheti, hogy meginog az ország polgárainak hite Szerbia európai integrációjában – jelentette ki Egeresi Sándor, a vajdasági parlament elnöke azon a nemzetközi tanácskozáson, amelyet az emberi jogokról rendeztek Banja Lukában.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 09. 07:30, kedd | Külföld
Megbukott a francia kormány a bizalmi szavazáson
Megbukott Francois Bayrou francia miniszterelnök kormánya a hétfői bizalmi szavazáson.
2025. Szeptember 07. 08:46, vasárnap | Külföld
Az ukrán elnök Kijevet javasolta az ukrán-orosz csúcstalálkozó helyszínének
Visszautasította Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Vlagyimir Putyin orosz államfő felvetését, hogy Moszkvában tárgyaljon vele a háború lezárásáról, ehelyett azt javasolta, hogy ő látogasson el Kijevbe.
2025. Szeptember 06. 09:12, szombat | Külföld
Hadügyminisztérium néven működik a jövőben az Egyesült Államok védelmi minisztériuma, a Pentagon
Hadügyminisztérium (Department of War) néven működik a jövőben az Egyesült Államok védelmi minisztériuma, népszerű nevén Pentagon – a névváltásról pénteken írt alá rendeletet Donald Trump elnök.
2025. Szeptember 04. 07:47, csütörtök | Külföld
Hszi Csin-ping: az emberiségnek a béke vagy a háború között kell választania
Az emberiség ismét választás előtt áll: béke vagy háború, párbeszéd vagy konfrontáció, együttműködés vagy a másik rovására zajló küzdelem