Városlista
2025. július 26, szombat - Anna, Anikó

Hírek

2020. Június 18. 13:08, csütörtök | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Több millió eurós projektben vizsgálják az űridőjárást az ELTE kutatói

Több millió eurós projektben vizsgálják az űridőjárást az ELTE kutatói

A többi között a Nap mágneses aktivitásának és a napkitörések előrejelzésének vizsgálatára nyert csaknem 3,2 millió eurós támogatást a Space Weather Awareness Training Network projekt (SWATNET),

melyben Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) is részt vesz. Az űridőjárás fizikai folyamatait vizsgáló, fiatal kutatók bevonásával zajló nemzetközi program négy évig tart majd - közölte az ELTE.

Az ELTE Természettudományi Karának Csillagászati Tanszéke és az Erdélyi Róbert által vezetett, gyulai központú Magyar Napfizikai Alapítvány részvételével nemzetközi konzorcium alakult plazmaasztrofizikai kérdések kutatására. A hét ország tudósait összefogó társulást a Helsinki Egyetem koordinálja - olvasható az ELTE csütörtöki közleményében.

A közlemény szerint a konzorcium által létrehozott SWATNET projekt bekerült az Európai Bizottság által meghirdetett Marie Sklodowska-Curie Actions Innovative Training Networks for joint PhD program nyertesei közé, így a csillagászat területén - beleértve az űr- és asztrofizika szakágakat is - az egyetlen nyertes pályázat egész Európában. Az Innovatív Képzési Hálózatok (ITN) kategóriában, melyben a SWATNET is indult, másfél ezer pályázatot nyújtottak be és alig tizedük kapott támogatást - olvasható a közleményben.

A négyéves projekt témája az űridőjárás fizikai folyamatainak vizsgálata és megbízhatóbb, pontosabb űridőjárás-előrejelző módszerek kidolgozása. A kutatók többek között olyan alapvető fontosságú plazmaasztrofizikai kérdésekre keresik a választ, mint a Nap mágneses aktivitásának eredete, a napkitörések előrejelezhetőségének matematikai, szuperszámítógépes és gépi tanulási módszerekkel történő pontosabb modellezése.

Az űridőjárás fizikai folyamatait vizsgáló és fiatal kutatók tapasztalatszerzését elősegítő nemzetközi programban részt vevő kutatócsoportok vezetői között van Petrovay Kristóf, az ELTE TTK Csillagászati Tanszékének vezetője és Erdélyi Róbert, a Sheffieldi Egyetem professzora, aki az ELTE Felsőoktatási Intézményi Kiválósági Program Frei Zsolt vezette asztro- és részecskefizikai tématerületének keretében működő kutatógárdához csatlakozott már korábban.

A program alatt minden fiatal kutató legalább egy hónapot tölt majd a Magyar Napfizikai Alapítvány gyulai Bay Zoltán Napfizikai Obszervatóriumában. Emellett a 17 ország 36 kutatóintézetét és kutatás-fejlesztéssel foglalkozó gazdasági szereplőjét összefogó SOLARNET programban készülő, 4 méter átmérőjű Európai Naptávcső (EST) előkészítő kutatásaiba is bekapcsolódnak a SWATNET doktoranduszai - olvasható az ELTE közleményében.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 25. 07:45, péntek | Belföld

Orbán Balázs: veszélyes, rázós átmeneti időszak előzheti meg az új világrend kialakulását

A miniszterelnök politikai igazgatója arra figyelmeztetett csütörtökön Tusnádfürdőn, hogy az az átmeneti időszak, ami az új világrend előtt következik, nagyon veszélyes, rázós lehet.

2025. Július 24. 07:28, csütörtök | Belföld

Kiesett autókerék okozott többszáz négyzetméteres tüzet

Kiesett autókerék okozott balesetet és háromszáz négyzetméteren tüzet a 42-es főút Berettyóújfalu és Földes közötti szakaszán, az utat teljes szélességében lezárták - közölte a katasztrófavédelem honlapján szerda délután.

2025. Július 24. 07:27, csütörtök | Belföld

Csütörtöktől a legmagasabb fokozatú hőségriasztás lép életbe

Csütörtöktől harmadfokúra emelte és szombat éjfélig meghosszabbította a jelenlegi másodfokú hőségriasztást az ország egész területére az országos tisztifőorvos.