Hírek
2025. Április 26. 10:08, szombat |
Belföld
Forrás: MTI
Varga Mihály: a tartós árstabilitás elérése áll a monetáris politika fókuszában

Az elmúlt hetekben fokozódó geopolitikai feszültségek növelték a globális kockázatokat -
jelentette ki Varga Mihály, aki a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi ülésén vesz részt Washingtonban, közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken az MTI-vel.
A Magyar Nemzeti Bank elnöke a közlemény szerint rámutatott: a jelenlegi bizonytalan nemzetközi környezetben bizakodásra ad okot, hogy a magyar gazdaság fundamentumai erősek és egyensúlyi mutatóink az előző évekhez képest javultak. A gyorsan változó környezet és az inflációs pályát övező kockázatok továbbra is fegyelmezett és türelmes monetáris politikát indokolnak.
Varga Mihály felhívta a figyelmet: a nemzetközi pénzpiaci hangulat bizonytalan és erősen kitett a kereskedelempolitikai feszültségekkel kapcsolatos gyorsan változó híreknek. Amennyiben a magas vámok tartósan fennmaradnak, az érdemben visszavetheti a globális gazdasági növekedést.
A jegybankelnök emlékeztetett: a hazai kockázati megítélés szempontjából bizakodásra ad okot, hogy a gazdaság fundamentumai stabilak és az egyensúlyi mutatók folyamatosan javultak az előző években. 2024-ben tovább emelkedett a folyó fizetési mérleg többlete, a költségvetés elsődleges egyenlege pedig egyensúly közelében alakult.
A hazai infláció márciusban újból csökkenni kezdett. Az infláció süllyedése jó eséllyel a következő hónapokban is folytatódni fog - részletezte Varga Mihály.
A jegybank elnöke hozzátette: a magyar gazdaság érdeke, hogy a bizonytalan külső környezet ellenére pénzpiaci stabilitásunkat megőrizzük és az inflációt tartósan a jegybanki cél közelébe mérsékeljük. Ehhez az inflációs pályát övező kockázatok miatt továbbra is fegyelmezett és türelmes monetáris politika szükséges. A monetáris tanács 2024. szeptembere óta 6,5 százalékos szinten tartja az alapkamatot.
Hivatalos útja során Varga Mihály az IMF ülése mellett több kétoldalú egyeztetésen is részt vett: találkozott a kazah jegybank elnökével, az IMF vezérigazgató-helyettesével és Magyarországgal foglalkozó szakértői csapatával, valamint Takács Szabolcs, washingtoni nagykövettel is - áll a közleményben.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 25. 07:45, péntek | Belföld
Orbán Balázs: veszélyes, rázós átmeneti időszak előzheti meg az új világrend kialakulását
A miniszterelnök politikai igazgatója arra figyelmeztetett csütörtökön Tusnádfürdőn, hogy az az átmeneti időszak, ami az új világrend előtt következik, nagyon veszélyes, rázós lehet.
2025. Július 25. 07:44, péntek | Belföld
AM: komplex támogatási program segíti a ragadós száj- és körömfájás sújtotta állattartó telepeket
2025. Július 24. 07:28, csütörtök | Belföld
Kiesett autókerék okozott többszáz négyzetméteres tüzet
Kiesett autókerék okozott balesetet és háromszáz négyzetméteren tüzet a 42-es főút Berettyóújfalu és Földes közötti szakaszán, az utat teljes szélességében lezárták - közölte a katasztrófavédelem honlapján szerda délután.
2025. Július 24. 07:27, csütörtök | Belföld
Csütörtöktől a legmagasabb fokozatú hőségriasztás lép életbe
Csütörtöktől harmadfokúra emelte és szombat éjfélig meghosszabbította a jelenlegi másodfokú hőségriasztást az ország egész területére az országos tisztifőorvos.